11 věcí, které je třeba u auta zkontrolovat než vyrazíte na dovolenou!

11-car-checks1571041780.jpg

K prázdninám zkrátka patří výlety, dlouhé jízdy a hodně plánování. Ať už vyrazíte kamkoliv, měli byste před cestou podniknout určitá opatření. Máme pro vás několik tipů pro bezpečnou jízdu a bezproblémový začátek vaší cesty!

 

1 – Zkontrolujte a vyčistěte stěrače čelního skla

Jsou nepostradatelné v případě silného deště nebo odstranění nečistot. Že je zapotřebí vyměnit stěrače může být signalizováno několika způsoby: obtížné klouzání, zvuky drhnutí nebo podivné pohyby… Občas to může znamenat, že je třeba stěrače vyčistit. Vezměte hadřík a vyčistěte je. Můžete si tím ušetřit potíže a peníze!

 

2 – Zkontrolujte přední světla

Než vyrazíte na dovolenou, je třeba zkontrolovat přední světla, kontrolky a zadní světla. Díky jejich správnému fungování vás ostatní řidiči uvidí a vaše jízda bude navíc bezpečná a vyhnete se pokutám. Požádejte o pomoc s kontrolou členy rodiny nebo souseda! 

 

3 – Zkontrolujte čelní sklo

Pokud zjistíte poškození nebo nedokonalosti a máte obavy, že by to mohlo být vážné, zeptejte se svého mechanika od Point S při vaší další návštěvě. Důležité je nepodceňovat hluboké praskliny a trhliny ve skle, protože to může být nebezpečné. 

 

4 – Zkontrolujte stav a tlak pneumati

Pokud jde o pneumatiky, je třeba zvážit 3 hlavní prvky: 

 • Tlak v pneumatikách je třeba zkontrolovat před každou dlouhou cestou. Doporučuje se provádět kontrolu, když jsou pneumatiky studené, protože teplo ovlivňuje odečet. Díky dobrému tlaku v pneumatikách šetříte pohonné hmoty a minimalizujete jejich opotřebení. 
 • Hloubka vzorku běhounu by měla být vyšší než 1,6 mm. Pod touto hodnotou nejsou vaše pneumatiky bezpečné a zvyšuje se riziko nehody. 
 • Důležitá je kontrola souososti a vyvážení pneumatik

 

Při dobrých postupech v údržbě vozidla by měly být pneumatiky kontrolovány každých 5 000 km. 

 

5 – Zkontrolujte chladič

V letních měsících je jedním z příčin přehřívání motoru chladič nebo problémy související s únikem kapaliny. Jestliže po zastavení auta najdete pod vozem zelenou, oranžovou nebo žlutou kapalinu, znamená to, že uniká chladicí kapalina. Tento problém je třeba vyřešit před každou dlouhou cestou. 

 

6 – Zkontrolujte stav kapaliny ve vozidle

Je nutné zkontrolovat stav oleje, chladicí kapaliny (pro klimatizaci) a kapaliny do ostřikovačů. Nedostatečné množství oleje může poškodit motor a nedostatek chladicí kapaliny může poškodit klimatizační systém. Takové opravy jsou velmi nákladné, proto je tak důležité pravidelně kontrolovat stav kapalin. 
Je také nutné zkontrolovat stav kapaliny posilovače řízení a převodovky. Potíže při zatáčení a nadměrné vibrování volantu při zastavení signalizují nedostatečné množství kapaliny posilovače řízení. Zkontrolujte také kapalinu převodovky, zejména pokud má vaše auto hodně najeto.

 

7 – Zkontrolujte rozvodový nebo hnací řemen 

Při vaší další návštěvě nechejte zkontrolovat rozvodový nebo hnací řemen. Výměna řemenu není nákladná, ale oprava v důsledku poškození řemenu ano. Řemen by měl zkontrolovat odborník každých 75 000 km a každých 130 000 km. 

 

8 – Zkontrolujte výfuk a rez  

Pokud při jízdě po výmolech slyšíte nepatrný hluk, může to být způsobeno odpojením výfukové trubky. Většinou stačí jen trocha svařování. Při prohlížení podvozku vozidla dávejte pozor na rez. Dlouhodobější výskyt rzi může při nárazu do vozidla poškodit některé součásti. Nechejte si zkontrolovat rez vozidla v certifikovaném středisku.

 

9 – Zkontrolujte brzdy 

Kontrola brzd je nezbytná pro vaši bezpečnost a bezpečnost ostatních řidičů. Pokud máte při brzdění pocit, že se vaše brzdná dráha zvětšila, a že je to ještě horší na vlhké vozovce, nechejte své auto okamžitě zkontrolovat. Brzdy by měly být zkontrolovány obvykle každých 6 měsíců.

 

10 – Zkontrolujte baterii a známky koroze 

Kontrolu můžete provést pomocí multimetru. Napětí by se mělo pohybovat mezi 12,5 V při 100% nabití a 14,5 V při motoru v chodu. Napětí 12,0 V se rovná nabití ve výši 25%, což znamená, že byste měli baterii nabít. Tento problém může být signalizován několika způsoby, například:

 • Pomalé nebo obtížné startování 
 • Zápach zkažených vajec (síry) z netěsných míst 
 • Špatné fungování elektrického zařízení 

 

Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého mechanika. Baterii je dobré zkontrolovat každé 3 měsíce. 

 

11 – Zkontrolujte nouzovou výbavu 

Lékárnička, náhradní pneumatiky, svítilna a nářadí musí být v dobrém stavu. Zkontrolujte také platnost všech vašich dokladů, například řidičského průkazu. 

Pokud provedete všechny uvedené kontroly, můžete řídit s klidem a užívat si pocit bezpečí ve vašem vozidle. 

Užijte si dovolenou!

 

Další informace si domluvte schůzku s našimi odborníky nebo vám poskytne váš nejbližší prodejce Point S !

No stress with PointS
 • icon-tire1509973988.png
  SLIB 1

  Point S Vám nabízí záruku, že při neopravitelném poškození pneumatiky vám bude nová poskytnuta zdarma.

 • icon-quality1509973987.png
  SLIB 2

  V Point S se snaží vždy vyhovět službám zákazníka.

 • icon-chrono1509973987.png
  SLIB 3

  Vždy se snažíme poskytnout tu nejlepší kvalitu služeb za přijatelné ceny.

Načítá se… Počkejte prosím!
Point S používá cookies, aby zajistil, že vám na našich webových stránkách poskytneme ty nejlepší zkušenosti. Pokud budete pokračovat, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies. Více informací naleznete zde. Pokračovat